Ten piknik to już pięcioletnia tradycja. „Mała ojczyzna” Dziektarzewa i okolicznych wsi w gm. Baboszewo oddaje co roku hołd bohaterom Powstania Styczniowego podczas pikniku patriotyczno-rodzinnego, który tym razem odbył się w niedzielę 10 czerwca.

W tym roku wydarzenie miało podwójny wymiar z uwagi na 100 – lecie odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczęły się od mszy św. w parafii św. Katarzyny w Dziektarzewie. Na cmentarzu parafialnym, gdzie następnie przemaszerowały m. in. poczty sztandarowe i Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza na grobie powstańców styczniowych odsłonięto okolicznościową tablicę, a kilka minut później przy kapliczce z figurką Matki Boskiej zasadzono „Dąb Niepodległości”.

Przypomnijmy, że w niewielkim Dziektarzewie odnaleziono zwłoki 13 powstańców, którzy polegli w walkach 19 sierpnia 1863 r. pod Rybitwami oraz kilku innych, którzy mogli zginąć w pobliskich Kiełkach i Śródborzu. Kwiaty na cmentarzu oprócz wójta składały również środowiska patriotyczne.
Impreza zakończyła się piknikiem przy miejscowej parafii, gdzie wspólnie śpiewano piosenki patriotyczne. Wiele osób wzięło udział w loterii fantowej.
Tekst i foto: J.P.

Dziękujemy że nas odwiedziłeś/aś. Jeśli spodobał Ci się ten materiał, udostępnij go swoim znajomym. Śledź nas również i bierz udział w dyskusji w mediach społecznościowych.